כמה מילים על פורצלן - חרסינה

 
החרסינה שייכת למשפחת החומרים הקרמיים. צבעה הטבעי הוא לבן. אך אפשר לקשטה ולגוונה בשלל צבעים. בחרסינה משתמשים בעיקר לכלי אוכל כגון: צלחות, כוסות, קערות וכדומה וכמובן לנוי: אגרטלים, פסלים וכו'.
 
בציור על פורצלן נשתמש לרוב בכלים בהירים, בכדי שהציור שנטמע בגלזורה בעת השריפה, יראה כמובן. קשה יהיה לראות ציור, שצוייר על גבי כלי פורצלן שחור או חום כהה (הצבע/הציור פשוט ייבלע בתוכו).
 
שמה של החרסינה בעברית הושפע ממקורה ההיסטורי, והוא צירוף המילים חרס+סין. גם בשפות רבות אחרות, חרסינה ("פורצלן" באנגלית) מכונה לעתים בשם - "סין" (China painting באנגלית, למשל).
 
המילה "פורצלן" הגיעה ללשונות אירופה מאיטלקית, PORCELLANA, שם היא מופיעה לראשונה במאה ה- 13, ומציינת סוג של צדף - הקשר לחרסינה הוא כנראה המראה המזכיר צדף !
 
אגב, באיטלקית נקראת הטכניקה של "ציור על פורצלן" גם TERZO FUOCO, שפירושה - 'שריפה שלישית' וזאת מאחר ובדרך כלל בעבודה על כלי פורצלן, נכנסת העבודה לפחות ל- 3 שריפות בתנור. (התנור הינו תנור קרמי מיוחד המיועד לשריפה בטמפרטורות גבוהות מאוד - בציור על פורצלן נהוג לשרוף את העבודות בין 740 ועד 820 מעלות צלסיוס).
 
סוגי קרמיקה
 
משפחת כלי הקרמיקה כוללת שלוש קבוצות:
 
1. כלי חרס.
2. כלי טין אבן - Stoneware.
3. חרסינה.
 
המשותף לשלושת סוגי הקרמיקה הוא השימוש בחרסית, שאותה מערבבים עם חומרים אחרים ועם מים. לאחר עיצוב הכלים, מיבשים אותם בשמש או בחום. ניתן לצבעם ולזגגם או להשאירם בצבעם המקורי.
 
בעוד שהקרמיקה המוכרת עשויה חומר פשוט, ורוב הכלים המיוצרים ממנה עבים, כבדים ואטומים לאור, החרסינה / פורצלן היא שילוב בין שני חומרים: חרסית לבנה - קאולין ופצלת שדה מותכת מסוג פטונטס. שילוב זה מאפשר קבלת חומר חזק במיוחד, קל, דקיק ובעל שקיפות. ככל שהחרסינה / פורצלן עובר שריפה בטמפרטורה גבוהה יותר, כך החומר שמתקבל הינו חזק יותר, עמיד יותר, שקוף יותר, דק ואיכותי הרבה יותר.
 
היסטוריה בקצרה ...
 
הסינים היו הראשונים שייצרו כלי חרסינה. הפורצלנים הסינים עוטרו בהרבה ציורי עלים, פרחים או דמויות מיתולוגיות. כלי החרסינה / הפורצלן הקדומים היו בצבע כחול על רקע לבן ורק בתקופות מאוחרות יותר החלו לייצר כלי פורצלן צבעוניים.
 
ממפעלי החרסינה / פורצלן המפורסמים בעולם
 
וודג'ווד, ספוד, אנגליה - www.wedgwood.co.uk
מייסן, פורצלן דרזדן, גרמניה - www.meissen.com
פורצלן דלפט, הולנד www.delftpottery.com
פורצלן לימוז', צרפת www.limoges.com
קוזניצובה, פופוב, רוסיה (עבודות מופיעות בגלריות שונות בעולם וכן ב- e-bay)
רוזנטל, גרמניה www.int.rosenthal.de
 
אתרים ישראלים אחרים, בהם תוכלו לצפות בעבודות אומנות מיוחדות, של ציור על פורצלן :
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Orlystudio.com   טל. 052-6801115    Email: orly1804@gmail.com
בניית אתרים - טואול